Емма Андієвська «Казка про яян». «Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди»

Мета: продовжити роботу над твором Емми Андієвської «Казка про яян», охарактеризувати образ яянина, хлопця-пастушка, опрацювати зміст твору, його виховне і повчальне значення; вдосконалювати вміння виразно читати казки; розвивати культуру зв’язного мовлення, абстрактне, логічне і критичне мислення, пам’ять, увагу, вміння грамотно висловлювати думку; формувати естетичні смаки; виховувати непримиренність до зла, жорстокості, надмірної власної хвалькуватості, впевненості; прищеплювати доброту, почуття милосердя, повагу до літніх людей, друзів. Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет Емми Андієвської, репродукції її картин, бібліотечка її творів; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Бесіда за питаннями: • Чому, на думку Емми Андієвської, всі речі, що оточують людину, стають живими і олюднюються? • Чим пояснити жанрову особливість твору Емми Андієвської — казка-притча?

• Які риси ви цінуєте в людині? Чому? • Через що у будь-якому колективі не люблять яян? • Чи можна допомогти людині позбавитися негативних рис? Яким чином, якщо це так? III.

Перевірка домашнього завдання Учні зачитують написаний твір за казкою-притчею Емми Андієвської «Казка про яян» на тему «Я у країні Яянії». IV. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності V. Основний зміст уроку Україна для мене — усе. Це прекрасна країна, І я вбачаю своє завдання в тому, щоб відкрити світові, Яка вона дивовижна і який талановитий народ — українці. Емма Андієвська Її продуктивність нагадує артезіанський колодець, що б’є нескінченним фонтаном, Змушуючи повсякчас дивуватися і захоплюватися силою і красою її невичерпного таланту. П. Сорока Найщасливіша та людина, яка дає щастя найбільшій кількості людей.

Д. Дідро 1.

Опрацювання змісту твору Емми Андієвської «Казка про яян» за питаннями: • Яким чином пастушок потрапив у казковий світ? • Що незвичайного він побачив? • Чому вежі повсякчас завалювалися? • Про що розпитував хлопець чоловіка, якого він побачив першим у казковому місті? • Як мешканці міста реагували на питання козопаса до них? З чим це було пов’язано • Хто і чому допоміг юнакові зорієнтуватися у тій місцевості, куди він потрапив?

• Що було характерним для мешканців цього міста? Чому вони називалися яянами? • Як старий дідусь потрапив до яян? • Чим пояснити те, що кволий дідусь не хотів бути яянином? • Хто такий юродивий? Яка роль цього героя у творі? • Що необхідно було зробити для того, щоб залишити місто Яян?

• Як характеризується пастушок у своєму ставленні до дідуся? • Що свідчить про живі якості брами? Доведіть свою думку.

• Чому, коли хлопець покинув місто Яян, у нього на плечах замість дідуся був мішок, по гузир наповнений самоцвітами? 2. Питання для дискусії із застосуванням мозкової атаки • Як, на ваш погляд, чому герої повісті не мають власного імені? • Дайте власну оцінку стосовно того, добре чи погано бути яянином? • «Я» і «ти» — це особові займенники. Чому ж Емма Андієвська їх протиставляє? • Поміркуйте, хто ж був насправді той дідусь, який незабаром хутко зник?

За що хлопець отримав винагороду? 3. Характеристика образів твору 3.1. Яяни (Цитатна характеристика). • …велике місто, яке «складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються».

• «Кожен яянин знає тільки своє «я» і тому запитань другої людини просто не чує». • «Яянинові годі допомогти. Ніхто не може догодити яянинові. Бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще».

• «Усі тут харчуються власним «я». Коли воно вичерпується, яянин умирає, проте «я» кожного з яян таке невичерпне, що всі тутешні мешканці майже вічні». • «…жоден мешканець цього міста не міг відчинити брами з тієї простої причини, що ніхто з тутешніх поселенців не спроможний вимовити коротесенького слова, що відчиняє ці брами». • «…коли хтось з яян пробує вимовити «ти», в устах яянина це чомусь Завжди обертається на «я»…

» 3.2. Пастушок — козопас (орієнтовний план). 1) Несподівана пригода з хлопцем. 2) Риси характеру юнака: А) добрий, чуйний, чемний; Б) винахідливий і цілеспрямований; В) безкорисливий і уважний; Г) уміє протистояти будь-яким труднощам; Д) власне «я» не переважає над «я» оточуючих. 3) Цікава винагорода пастушкові. VI. Закріплення вивченого матеріалу на тему 1. Розв’язування тестових завдань 1. Кого випасав пастушок? а) баранів; б) корів; в) кіз. 2. Що трапилося з пастушком, який наздоганяв худобу, відокремлену від решти? А) посковзнувся й упав у глибочезне провалля; б) сильно збив собі ногу об великий камінь; в) вкусила гадюка. 3. З’явившись на площі великого міста, хлопець побачив: А) красиві багатоповерхові маєтки; б) безліч вузьких довгих веж; в) людиноподібних істот, у кожної з яких на одязі була буква «я». 4. Чому споруди казкового міста повсякчас валилися? А) від буревію, який насилав злий чаклун; Б) бо були збудовані кожним мешканцем на свій лад; В) майстри-будівельники не мали досить практичних умінь. 5. Про що пастушок не питав, підійшовши до найближчого чоловіка? А) чи зміг би він допомогти йому потрапити додому; Б) хто мешканці цього міста; в) чи не можна було б щось попоїсти. 6. Чому люди міста не сприймали пастушка як людину та не чули його Запитань? А) мали поганий слух і зір; Б) їм не сподобався чужоземець; В) кожний поважав і відчував тільки самого себе. 7. Хто почув хлопця і розповів йому про місцевість, до якої він потрапив? А) маленьке дівча; б) жива вежа; в) кволий дідусь. 8. Чому яянин відмовився від допомоги хлопця? А) боявся, що той зашкодить йому; Б) намагався зарадити собі тільки сам, без сторонньої допомоги; В) не бачив у цьому необхідності. 9. Чим харчуються яяни? А) власним «я»; б) тільки тим, що вони виростили особисто; в) чарівними рослинами. 10. Як молодий юнга опинився серед мешканців яян? а) Випав за борт корабля; б) купаючись, пірнув у воду; в) сховався у підземелля від сильного дощу і вітру. 11. Хто вперше розповів про можливість покинути місто, де живуть яяни? а) юродивий; Б) старий чаклун; в) фея. 12. Який займенник слід було використати, звернувшись до брами, щоб вона відчинилася? а) ми; б) ви; в) ти. Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал. 2. Робота на картках Картка № 1 1. Чому, на ваш погляд, кволий дідусь не хотів стати яянином? Власні міркування обґрунтуйте, посилаючись на текст твору. 2. Чим, власне, вразила пастушка місцевість, до якої він потрапив? Чи легко бути самостійним у гурті людей, на вашу думку? Підтвердіть фактами з твору і власного досвіду. 3. Хлопець запропонував старцю забрати його із собою, бо хотів: а) подбати про нього; Б) щоб той показував йому шлях; в) довести йому, що він не яянин. Картка № 2 1. Порівняйте долю пастушка і кволого і дідуся, що в минулому був юнгою, які потрапили до незвичайного міста, та «дивне» суспільство. Свої спостереження узагальніть. 2. Чому дідусь, знаючи, як покинути місто, залишився в ньому жити і прилаштувався до його умов? Особисті міркування обґрунтуйте. 3. Брама відчинилася, бо пастушок: А) застосував власну силу; Б) чемно і привітливо звернувся до неї на «ти»; В) знав чаклунські слова. Картка № З 1. Чим, на ваш погляд, пояснити те, що пастушок не хотів бути яянином і залишитися разом з яянами жити? Свої думки доведіть. 2. Як зрозуміти слова старця, коли пастушок запропонував йому покинути місто з яянами: «Я не пристосований до іншого світу, і час, відпущений мені вищими силами, добігає кінця»? Власну думку вмотивуйте. 3. Чому яяни не могли відчинити брами? А) Не мали бажання, бо їм подобався цей спосіб життя; Б) ніхто не був спроможний вимовити коротесеньке слово; В) були налякані злим чаклуном. VII. Підсумкова бесіда за питаннями • Чи є яяни серед вашого учнівського колективу? • Що необхідно для того, щоб бути яянином у доброму розумінні цього слова? • Чого вчить ця казка? VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів IX. Домашнє завдання Підготуватися до тематичного оцінювання № 2 «Я і Світ».