Леонід глібов. Акровірші«хто розмовляє?» «хто сестра і брат?». Вірш «квіткове весілля»

Мета: Ознайомити учнів із оригінальними віршованими загад- Ками Л. Глібова; дати визначення акровірша (віршована загадка, відгадка якої становить перші літери кожного рядка); формувати навички читання акровіршів, розвивати мислення, пам’ять; виховувати цікавість до творчості Л. Глібова. ОБЛАДНАННЯ: Портрет письменника, ілюстрації до байок, загадок, збірка «Цяцькований осел».

ТИП УРОКУ: Урок-інсценізація. ХІД УРОКУ Учитель.

Сьогодні у нас на уроці присутні експерти, актори, гладіатори, декламатори. Вони працюватимуть на кожному етапі уроку. Отже, починаємо.

I. Перевірка Домашнього Завдання Будуємо у формі гладіаторських боїв. Спочатку послухайте лексичну довідку. ГЛАДІАТОРИ — це воїни, які озброєні мечем (латиною £ІасІіш). Перемагає найсильніший. Отже, почнемо. (Один учень ставить питання, другий відповідає.

Після відповіді учень-критик аналізує, оцінює відповідь однокласника). 1. Хто такий Леонід Глібов? Розповісти про нього. 2.

Хто такий дідусь Кенир? 3. Які казкові елементи притаманні загадкам Л. Глібова? Учні-декламатори виразно читають загадки «Котилася тарілочка», «Химерний маленький». Критики також аналізують виразність читання загадок. Юні художники представляють свої ілюстрації, розповідають, що на них зображено; потім надається знову слово критикам.

Учитель підбиває підсумки перевірки домашнього завдання. II. Оголошення Теми Та Мети Уроку,  ЇїМотивація Запис у зошити дати та мети уроку. III. Сприйняття Та Засвоєння Учнями навчального Матеріалу 1. Розповідь учителя. А нуте, діти, ось сідайте! Я загадку за хвіст спіймав. Так і уявляєш оточеного малечею мудрого дідуся, в очах якого світиться то лагідна усмішка, то лукавість. Жартун і витівник, він неквапливо проказує загадку і, погладжуючи дбайливо розчесану на два боки бороду, чекає на відповідь.

Нуте, хто меткий на розум? А загадки хитрі-хитрі! Учитель читає загадку «Що за птиця? », записану на дошці. МІж людьми, як пташка, в’ється, У Людей і їсть, і п’є; ХОдить старець, просить, гнеться, А У неї всюди є.

Що ж воно таке? А загадка сама й відповідь скаже, лиш будь уважним та прочитай початкові літери згори вниз. Так, це муха. Такі вірші-загадки називають акровіршами. 2. Записуємо в зошити визначення.

АКРОВІРШ — це вірш, написаний так, що початкові букви рядків, прочитані згори вниз, утворюють слово чи словосполучення — назву особи чи явища, про яких ідеться,— відгадку. Учитель. Слово нашим артистам.

3. Інсценізація акровіршів «Хто розмовляє?» та «Хто сестра і брат», учні в костюмах осоки і сороки, гречки і проса читають виразно акровірші. 4. Бесіда. • Які влучно підмічені автором риси чи якості дають змогу впізнати персонажів прочитаних віршів? (Муха — набридлива, в’їдлива; осока — тихо шелестить, ніби скаржиться; із гречки та проса варять смачну кашу.) • Що спільне між загадками, акровіршами Глібова і народними загадками? (Звертається увага на поведінку персонажів, мову — вживання пестливих слів, метафоричність.) 5. Робота над алегоричним жартом «Квіткове весілля».

Участь в інсценізації беруть всі учні класу, так як тут є і Барвінок, Фіалочка, Будяк, Кфасоля, Нагідки, Мак, Редька, Півні, Індики, Гусак, Морквиця, Пастернак, Чижі, Синиці, Шпак. 1) Діти із задоволенням грають «весілля». 2) Визначення поняття Алегорія — Зображення людських рис і характерів за допомогою образів тварин, явищ, предметів, рослин.

3) Бесіда за змістом поезії. Кого зображено в образах квітів? V. Підсумок Уроку Експертна група (два учні) контролювала регламент уроку, стежила роботою на уроці учнів, оцінювала урок, підбивала його підсумок. І пропонує розв’язати кросворд. У виділених клітинках учні прочитають псевдонім Л. Глібова як дитячого письменника.

1. Село, де народився Л. Глібов. 2. Л. Глібов відомий як… 3. «Химерний маленький» — це…

4. Відгадка загадки «Котилася тарілочка». 5. «Муха» — це…

6. Герой акровірша «Хто сестра і брат? » 7. Хто танцював у віночку у «Квітковому весіллі»? 9, 10. Який був вареник? 11. Відгадка акровірша «Що за птиця? ».

5 9 4 10 2
3 1
8 7
11 6

IV. Домашнє Завдання Вивчити напам’ять один з акровіршів, намалювати ілюстрацію до «Квіткового весілля».