Сприймання мистецтва, практична діяльність: конструювання

Тема: Сувенір «Чудо природи — смужка «квіточок» Мета уроку: Ознайомити учнів зі слов’янським ювелірним мистецтвом; Розвивати інтерес до слов’янської культурної спадщини через пізнання художніх цінностей ювелірного мистецтва; виховувати естетичний смак; удосконалювати вміння гармонійно поєднувати кольори, навчити основних вмінь бісероплетіння. Оснащення: — для вчителя: зразки прикрас з бісеру, кольорові фото прикрас слов’янського ювелірного мистецтва, таблиці послідовності виконання виробів з бісеру (роздатковий матеріал); — для учнів: тонкі шкіряні смужки чи шовкові шнури, нитки, голки, бісер, ножиці. Хід уроку 1. Організаційна частина. 2. Оголошення теми уроку. 3. Ознайомлення з слов’янськими ювелірними мистецтвом: розгляд прикрас слов’янського ювелірного мистецтва, розповідь вчителя. Ювелірне мистецтво сягає своїм корінням в глибоку давнину. Слов’янські племена почали виготовляти прикраси з дерева, кераміки, кісток — їх важко ще назвати ювелірними із-за відсутності тонкої обробки. Одними з перших почали виготовляти прикраси з золота скіфські та сарматські племена, народи Причорномор’я (вони були в недалекому сусідстві з Грецією, яка мала високий рівень культури). Але слов’янські ювелірні вироби мали свою символіку, пов’язану з язичницькою релігією — наслідуючи грецькі зразки, слов’яни зберігали свою самобутність. 4. Мистецтво бісероплетіння. 4.1. Бісер був відомий здавна, його знали в стародавньому Єгипті, в античному світі та Візантії. На Русі бісер використовувався для прикрашування одягу вищого духовенства, аристократії та предметів культу. Особливо розповсюджене було бісероплетіння в західних областях України, 4.2. Розгляд зразків прикраса з бісеру. 5. Пояснення до практичної діяльності — виготовлення смужки-ланцюжка з квіточок. Ланцюжок виготовляється за допомогою нитки з двома голками. На середину нитки з голками набирають парну кількість бісеринок: 4, 6, 8 і протягують другу голку протилежно першій крізь 1-шу бісеринку ряду. Протягнувши голки в протилежні боки, знову набирають на першу пару кількість бісеринок, а на другу — непарну. Другу голку протягують крізь останню намистинку на першій голці, протягуючи нитку. 6. Виконання учнями смужки — ланцюжка з «квіточок», керуючись роздатковим матеріалом — табличками послідовності виконання виробів з бісеру. 7. Завершення уроку, розгляд виконаних робіт.