Мета: Узагальнити знання про іменник, прикметник, дієслово; розвивати вміння відрізняти частини мови за їх лексичним і граматичним значенням; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до навчання; викликати бажання і далі працювати над вивченням частин мови. Обладнання: Гонг, картки з назвами частин мови, програвач, платівки із записами веселої музики для фізкультурних та музичних пауз, таблиця-словник, ребуси. ХІД УРОКУ І. Оголошення теми та мети уроку Сьогодні в нас аукціон — Підіб’є підсумки він.
Тоді, хто більше, краще знає, Нагороду отримає. (На дошці табличка-надпис, де пояснюється слово Аукціон.) 124 Аукціон — Це публічний розпродаж, на якому покупцем стає той, хто запропонує найвищу ціну. — Сьогодні на аукціоні — незвичайний товар! На моєму столі лежать картки з написаними назвами частин мови. Цей «товар» ви можете «купи ти», продемонструвавши свої знання. Отже, аукціон починається!
II. Узагальнення знань про іменник 1. — Першим на аукціоні виставлений… Відгадайте! Книжка, дошка, кабінет, Печиво, повидло, мед, Чоботи, штани, кашкет, Мотоцикл, велосипед — Знайте, діти, наперед: Кожен з них — це є предмет.
Тож хто це і що це — уже не секрет. Ім’я своє і назву поверне предмет. Що це?
— Вареник. Хто це? — Письменник. Поверне предметам їх назви — Іменник! — Що ви можете розповісти про цю частину мови? (Діти розпові дають.) • Слова, що відповідають на питання Хто? що? і є Назвами предметів, називаються іменниками.
• Іменники, що є назвами істот (людей і тварин), відповідають на питання Хто І? • Іменники, що є назвами неістот, відповідають на питання Що? • Власні іменники пишуться з великої букви. • Загальні іменники пишуться з малої букви. — Хто більше? • Іменники бувають чоловічого, жіночого і середнього роду. • Іменники, до яких можна підставити слова Мій, він, — Чоловічого роду. • Іменники, до яких можна, підставити слова Моя, вона, — Жіночого роду. • Іменники, до яких можна підставити слава Моє, воно, — Середнього роду.
• Іменник мають два числа: однину і множину. • Іменники, що означають один предмет, знаходяться в однині. • Іменники, до означають два і більше предметів, знаходяться у множині. • Іменники змінюються за питаннями.
• Іменник у реченні може бути підметом і другорядним членом речення. • Іменники, які відповідають на питання Хто? Або Що? В реченні, — підмети. • Іменники, які відповідають на інші питання, — другорядні члени речення. • Іменник дуже таємничий — він лише називає себе (говорить «ім’я» своє), а все інше (який він? що має робити?) Тримає в секреті. Живе за правилом: «Не хвали сам себе, хай тебе інші похвалять». І тими «іншими» є всі частини мови, крім нього самого, звичайно. — Хто більше?
«Товар» проданий! Власником «товару» — картинки з написаною назвою частини мови — стає учень, який виступив останнім. 2. Вправи. 1) Записати слова, які ви бачите на дошці, і визначити рід іменників. (Запитати одного учня і виставити оцінку за правильність виконання.) Узлісся, галявина, майданчик, гойдалка, рюкзак, похід. 2) Вибірковий диктант. СВЯТО ЛІСУ Що ми саджаємо, саджаючи ліс? Крила, щоб в небо літак нас поніс; Парту і зошит, і ручку й пенал, Книжку, лінійку, газету, журнал. Що ми саджаємо, саджаючи ліс? Пущу, де жив би і заєць, і лис, Пущу, де в білки малята в дуплі Й дятли вистукують дріб на гіллі. — Запишіть іменники (окремо в однині і множині), Ставте їх у форму на зивного відмінка. (Після виконання перевірити і виставляли оцінки двом учням.
) 3. Музична пауза. III. Узагальнення знань про прикметник — На аукціоні — прикметник. Ходжу я по базару, Шукаю собі пару. Хто ж мені допоможе? Я ж без пари не можу.
1. Пропоную вам ребуси-іменники. Доберіть до цих іменників відповідні прикметники. (Діти розгадують ребуси і добирають прикметники, активним виставити оцінки.) — Аукціон триває, наступний «товар» — прикметник. Що ви можете роз повісти про прикметник? 2. Діти розповідають про частину мови — прикметник, • Слова, які відповідають на питання Який? яка? яке? які? І вказують на ознаку предметів, називаються прикметниками.
• Прикметники в реченні пов’язані з іменниками, питання ставимо від іменника до прикметника. Наприклад: Огірок (який?) Зелений. • Прикметник завжди узгоджується з іменником у числі. Зелений дуб — зеЛені дуби. • У множині всі прикметники мають закінчення -/.
— Хто більше? • В однині прикметники змінюються за родами. Прикметники чолові чого роду мають закінчення — ий, — ій (дерев’яний стіл, вечірній час), Жі ночого роду——— А, — я (дерев’яна шафа, вечірня зоря), Середнього роду — -є, — є (дерев’янеліжко, вечірнє небо). • У множині прикметники за родами не змінюються. Для всіх родів вони мають однакове закінчення -/. ПРИКМЕТНИК Прикметник — це частина мови, Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайся у слово пречудове, Йому, як другові, всміхнись. Земля — ласкава, люба, рідна, А сонце — щире, золоте, А небо — лагідне й блакитне, Життя — прекрасне, дороге. А очі в мами — добрі, ніжні, А голос — чистий і дзвінкий, А руки — теплі і надійні, А погляд — сонячний, ясний. Квітки у полі — білі, сині, Червоні, жовті, голубі, Хмарки у небі — бистрокрилі, Весняні, літні, зимові. Усі ознаки називає Прикметник як частина мови, І жодної не обминають Слова ці, справді, пречудові. (Л.
Лужецька) — Хто більше? «Товар» проданий! IV. Фізкультхвилинка Гра «Фея бадьорого настрою» Під звучання бадьорої, ритмічної музики до учнів підходить дитина з «чарівною паличкою». Це — Фея бадьорого настрою.
В цей ранковий добрий час Музика прийшла до нас. В нас енергію вселяє, І на працю надихає. Фея проходить повз ряди, доторкуючись до плеча тих, хто цього потребує.
Подивилися на мене, Посміхнулися усі. Хто готовий до роботи? Хто бадьорий?… Молодці! У. Узагальнення про дієслово 1. — Аукціон триває. Хто більше знає про дієслово? Відповіді учнів. • Слова, що відповідають Патлання що робить? що зробить? що роблять? Що зроблять? що будуть робити? І означають дію предмета, називаються дієсловами.
• Дієслова змінюються за часами, мають три часи: теперішній, минулий, майбутній. Наприклад: Летить, летів, летітиме.
Дієслова теперішнього часу відповідають на питання Що робить? що роблять? Минулого — Що Робив? що зробив? Майбутнього — Що буде робити? що робитиме? що зроБить? • Дієслова минулого часу, які означають дію одного предмета, змінюються за родами. • Дієслова в неозначеній формі відповідають на питання Що робити? що зробити? • Дієслова в неозначеній формі закінчуються на -ти Або -тися, — тись, Рідше на -ть, — ться. Наприклад: Вчити, вчитися, вчитись.
• Не Пишеться з дієсловами окремо: не зазнаватися, не хвалитися. — Відповідей більше немає? «Товар» проданий! 2. Вправа (записана на переносній дошці). Потрібно відгадати загадки, а також із речень-загадок виписати дієслова та визначити час дієслів. • Прозорий мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід) Сніг на полях, Лід на річках, Хуга гуляє. Коли це буває? (Взимку) • Стоїть старий дуб, На ньому дванадцять гілляк, На кожній гілляці — по чотири гнізда, А в кожному гнізді — по семеро яєць.
(Рік, місяць, тиждень) • Біла латка, чорна латка по дереву скаче. (Сорока) • Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце) • Не стукне, не грюкне, а у вікно ввійде.
(Ранок) VI. Підсумки аукціону (Учням, які «викупили» «товар», вручаються подарунки — вироби. Виставити оцінки, мотивуючи.) VII. Завдання-змагання Хто запише протягом хвилини найбільше слів та визначить, до якої частини мови вони належать? — Які ще частини мови ви знаєте? VIII. Підсумок уроку — Що найбільше вам сподобалось на уроці? — Яку частину мови ви знаєте найкраще?
IX. Домашнє завдання — Повторити про ту частину мови, яку знаєте слабше.