Мета: Ознайомити з особливостями і визначними місцями свого села; організувати колективне обговорення за темою «Мій рідний край»; виховувати любов до рідного краю. Обладнання: Альбом «Моє село». Хід уроку I. Актуалізація опорних знань — Яку країну ми називаємо Батьківщиною? — а як ви розумієте вислів «мала Батьківщина»? — Як називається наше село, район, область? — Скільки чоловік проживає в нашому селі?
— Де працюють люди нашого села? II. Виклад нового матеріалу — Живемо ми в мальовничому, курортному селі Макові. Чому ж зветься воно Маків? (Колись давно у селі жив пан на прізвище Маковецький.) Село наше велике. Проживає у ньому 8 тис. чоловік.
Усі ми живемо у добротних будинках. Люди Макова працелюбні: працюють у полі, вирощують хліб, цукрові буряки, кукурудзу і т. ін. Усе це самі споживають і місту допомагають. Люблю я в рідному краю Пропахлі вітром колоски — Таке чіпке безмежне поле, І мамин хліб, і ті стіжки, Якими вранці йдуть до школи, І перші проліски в гаю, І щедре сонечко в блакиті. Люблю Вкраїну я свою: Вона найкраща в цілім світі! Горджуся родом хліборобів, Майстрами хліба і землі, Шаную скромний їх доробок, Діла великі і малі.
Ось дар священний — їх хлібина Лежить у мене на столі, Неначе пісня голубина, Неначе сонце на крилі. — Є у нас великий цукровий завод, санаторій «Україна». До санаторію приїжджають на оздоровлення люди з усієї країни і з інших країн. У центрі села є церква.
Нещодавно її відновили, і вона стала дуже красивою. На території Макова є багато магазинів, де можна купити все, що потрібне для дому. Кругом села ростуть ліси.
Там теж працюють наші люди. адже ліс — це багатство природи. Ліс — легені людини.
Там ми часто відпочиваємо. III. Робота з підручником Перечитайте статті «Де ти живеш» і «Місто і село».
IV. Первинне осмислення матеріалу — Чому наше село має таку назву? — Яку назву має вулиця, на якій ти живеш? — Які пам’ятки минулого є в нашому краї?
— Чим славиться наш рідний край? Яка природа нашого краю? Як її охороняють?
— Що виготовляють у нашому селі? — результати праці людей яких професій ти бачиш по дорозі до школи? — Кого доглядають на фермах? — Які рослини вирощують на полях? — Що дає місто селу, а село — місту?
V. Творча робота Колективна розвідка «Звідки взялася манна каша». VI. Підсумки уроку — Чим новим ви поповнили свої знання про свій рідний край? Учні по черзі декламують вірш Н.
Забіли «Що робити?» В країні нашій стільки справ І все таке цікаве, а я ще й досі не дібрав, Яка ж найкраща справа.
Літак під хмарами водить, У шахті працювати, Хліба ростить, сади садить, Будинки будувати… Просторі стеляться путі, Навкруг широкий обрій. Нам все відкрито у житті, аби учились добре.
І я учитимусь, як слід. Я буду вірним сином Найкращої на цілий світ Моєї Батьківщини. VII. Домашнє завдання 1) Опрацювати матеріал підручника. 2) розробити проект «Відомі люди нашого краю» (за допомогою дорослих).