Тема уроку. Дієвідмінювання дієслів теперішнього і майбутнього часу

Мета: закріпити знання учнів про дієвідміни, удосконалювати навички правильного написання особових закінчень дієслів; розвивати логічне та образне мислення; виховувати мовні смаки, любов до рідного краю. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, кодоскоп. ХІД УРОКУ 1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Практична робота. — Запишіть дієслова у два стовпчики за дієвідмінами. Осо Бові закінчення виділіть. Дзвеніти, згадувати, іскрити, різати, обирати, любити, обпалити, в’язати. — Якщо ви правильно розподілили слова, то з перших літер Цих слів та з третьої літери виділеного слова вийде перша час Тина прислів’я «…

— гуляй сміло! » 2. Зачитування лінгвістичних казок, складених вдома.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ IV.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота з підручником. Виконання вправ 140, 163.

2. Тренувальні вправи. Завдання І: поставити дієслова у форму 3-ї особи множини теперішнього чи майбутнього часу і записати їх за дієвідмінами у два стовпчики. Блищати, жовтіти, навчити, сидіти, нищити, боротися, плести, плисти, робити, лічити, лікувати, цінити. Завдання II: пояснити лексичне значення слів лічити і лікувати, скласти з ними речення. Заняття III: поставити дієслова в потрібній особі й числі теперішнього чи майбутнього часу залежно від їх змісту і записати речення.

Визначити дієвідміну, пояснити орфограми в особових закінченнях дієслів. 1) Мама (плести) мені нову кофтинку. 2) Ми (плисти) вже четверту годину поспіль.

3) Ми (вирости) розумними, красивими і щасливими. 4) Діти (виростити) великий урожай помідорів. 5) Ти щоранку (будити) брата.

6) Ви (бути) завтра на концерті? 7) Ми (бути) виходити з дому одночасно. Завдання IV: прочитати спроектований на дошку текст. Орієнтуючись на тему і зміст уривка, вставити потрібні дієслова. При потребі відшукати їх у довідці. Широка дорога… від Києва до Богуслава і далі в шевченківський край. Вересень уже… осінні вогнища у лісах і дібровах. Обабіч широкого кам’янистого шляху жовтогарячими свічками… молоді тополі й багрянцем… клени… Рання осінь… полями. … пожовкла кукурудза у передчутті холодів, і… під вересневим сонцем врунистими сходами озимина. Дорога… через степи, … в долини, сірою стрічкою… на пагорби. Часом… у села. І тоді із-за тинів і парканів… на нас осіннім квітом жоржини, стиглими яблуками і сивим терном, що… терпким соком осені. (За І. Цюпою) Довідка: запалити, стелити, наливатися, палахкотіти, пролягти, заходити, війнути, здійматися, наливатися, збігати, бродити, шелестіти, ніжитися. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Лінгвістична вікторина 1) Пригадайте два дієслова, які у 2-й особі однини вимовляються однаково, але належать до різних часів і дієвідмін. (Будеш — будиш.) 2) Доберіть кілька дієслів, які за своїми значеннями вживаються тільки у 3-й особі однини або множини теперішнього чи майбутнього часу. (Достигати, маяти, мигтіти, міліти, тривати…) 3) Пригадайте кілька пар однакових за значенням спільноко-реневих дієслів, одне з яких належить до 1-ї, а друге до 2-ї дієвідміни. (Женуть — гонять, прохають — просять, мажуть — мастять, тупочуть — тупотять, пророкують — пророчать, ґелґочуть — ґелґотять…

) VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Скласти картку (1—2 завдання) для перевірки знань з теми «Дієслова І та II дієвідмін. Дієвідмінювання» або виконати вправу 164.