Мета: уточнити й розширити уявлення учнів про значення знань у житті людини; обговорити правила для учнів; розвивати почуття відповідальності; виховувати у дітей бажання дотримуватись правил для учнів. Обладнання: плакат з прислів’ями, текст української народної казки «Розумна дівчинка», загадки. ХІД УРОКУ І. Перевірка знань учнів — Як називається наша держава?
— Хто живе в Україні? — Як єдиним словом можна назвати всіх жителів нашої держави?
— Яких видатних українців ви знаєте? Чим вони прославили нашу країну? II.
Повідомлення теми заняття Читання вірша Анатолія Костецького. Спитай у тата чи у мами, Які професії у них. Професій в світі є чимало, Сповна їх вистачить на всіх. Та є одна поміж професій, Якої вчаться всі в житті, Яка для кожного найперша, Якої вчитиметееь ви. Учитель, лікар чи геолог, Письменник, слюсар чи шахтар — Всі називають головною Одну професію — школяр! Бо всім відомо, що без НІКОЛИ, Без знань, що мусиш там набуть, Не станеш у житті ніколи Тим, ким в дитинстві мрієш буть. — Які професії згадуються у вірші?
— Яку професію називають головною? — Яке основне заняття кожного школяра? — Сьогодні на уроці ми поговоримо про значення знань у житті людини. 1ІЇ. Вивчення нового матеріалу 1.
Прослуховування й обговорення української народної казки «Розумна дівчинка» Було двоє братів: один бідний, а другий багатий. Пожалів багатий брат бідного і подарував йому корову. Через якийсь час передумав і велів бідному повернути корову. Бідний сказав, що не віддасть, бо діти вже звикли до молока. Багач повів бідного до пана, щоб той їх розсудив. Пан каже: — Хто скаже, що найсолодше в світі, того корова.
Багач приніс панові мед. А бідний передав слова своєї доньки: «Найсолодше у світі — сон». Пан погодився зі словами розумної дівчинки і говорить до бідняка: — Ось тобі п’ятнадцять яєць, я хочу, щоб назавтра твоя розумниця їх висиді Ла і принесла курчат, тоді вже корова твоя. Дівчинка яйця взяла, засмажила, а татові каже: — Іди до пана і скажи, що курчата будуть, але хай він сьогодні поле виоре, посіє Просо, завтра скосить, вимолотить, зробить пшоно, щоби курчата мали що їсти. Пан визнав, що йому не перемогти таку розумну дівчинку, і віддав корову бідному братові. 2.
Читання прислів’їв та приказок, записаних на плакаті • Голова без розуму, як ліхтарик без свічки. • Ученому — світ, невченому — тьма. • Людина без розуму, як млин без води. • Чого Івась не навчиться, того Іван не буде знати. 3. Розповідь учителя — У північних народів є просте і мудре висловлення: «Якщо подарувати лю Дині одну рибину, вона буде ситою один день. Якщо подарувати дві, буде ситою Два дні. Якщо ж навчити людину ловити рибу, вона буде сита все життя». Так і в навчанні: корисно багато знати, а ще корисніше самому здобувати знання, гартувати свою волю, долати лінощі. Послухайте поради, як налаштувати себе на роботу на уроці. • На перерві слід підготуватися до наступного уроку. • Добери все, що потрібно для роботи. • На парті не повинно бути нічого зайвого. • Усі предмети слід розмістити на звичних місцях. 4. Гра-змагапня «Хто швидше підготується до уроків мови (читання, мате Матики)» Учитель ставить завдання: «Підготуйтесь до уроку читання». Учні швидко дістають з портфеля все необхідне. Перемагає той, хто швидко все поклав на парту. 5. Повторення правил для учнів — Учень повинен не тільки успішно навчатись, він повинен ще й виконува Ти правила, встановлені для учня. Учні читають із дошки вірші, імітуючи, рухи. Заходить вчитель — треба встати. Як він тобі дозволить — сядь. Спитати хочеш — не гукай, А тільки руку піднімай. У школі парту бережи І на парті не пиши. Щоб урок пройшов не марно, Треба сісти рівно, гарно. І не стрекочи на уроках, Як папуга чи сорока. IV. Закріплення вивченого матеріалу Обговорення й розв’язування ситуацій, уміщених у підручнику «Я і Україна» (С. 8-9). V. Підсумок заняття — Послухайте віріп ІО. Федьковича, запам’ятайте побажання, висловлені У віріпі, і намагайтесь виконувати їх у своїй навчальній діяльності. Учітеся, діти любі, читайте, гадайте, Як та бджілка медок з квітки, розуму збирайте. Бо в мудрого й на камінні пшениця уродить, А дурному не вродить ніщо і в городі. Бо в мудрого і кропива іде на ужиток, А в дурного і пшениця обернеться в збиток. VI. Домашнє завдання 1) Опрацювати статтю підручника. 2) Дібрати прислів’я та приказки про навчання, знання, розум. 3) За бажанням взяти невеличке інтерв’ю у батьків про те, як і де вони навчалися.