Тема уроку. Родина, рідня, рід. Сімейний календар

Мета: формувати в учнів поняття родина, рідня, рід; змоделюва-ти родинне дерево; з’ясувати важливі дати у житті найближчих членів своєї родини; ознайомити із сімейним календарем; виховувати турботливе ставлення до членів своєї родини, гордість за свій рід. Обладнання: сімейні фотокартки, малюнок родовідного дерева, вірші, загадки, прислів’я, приказки. ХІД УРОКУ I. Актуалізація опорних знань Учитель пропонує розгорнути сімейний альбом і розглянути фотографії. — Назвіть своє прізвище та ім’я. — Назвіть ім’я своїх братиків та сестричок.

— Назвіть ім’я по батькові матері та батька. II.

Повідомлення теми уроку — Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що таке родина, рідня, рід. Змоделюємо Родинне дерево. Розповідатимемо про свою сім’ю, розглянемо фотографії у сі Мейних альбомах та складемо сімейний календар. III.

Вивчення нового матеріалу 1. Учитель пояснює, що мама, тато, братик, сестричка та сам учень (учениця) — це сім’я (родина) МІЙ РІД Погляньте, це моя сім’я: Матуся, батько, брат і я. Також я знаю весь наш рід: Є дві бабусі, є і дід, І другий дід, і дядько Клим (Ми по гриби ходили з ним.) Є тітка Віра з Воркути, Є два двоюрідні брати І п’ять двоюрідних сестер.

Ще дядько Віктор є, шофер. Він за баранкою щодня. Усі ми — родичі, рідня. Єдині пращури у нас. Ми — рід, і кров єдина в нас! В.

Бутрім — Які прислів’я про сім’ю ви знаєте? — У кожній сім’ї (родині) всі її члени мають свої обов’язки.

Споконвіку тато — господар дому, мама — берегиня роду, діти — малі помічники, радість для своїх батьків. • Відгадайте загадку. Найрідніша, наймиліша, Всіх вона голубить, тішить, Завжди скрізь буває з нами. Відгадайте, хто це?.. (Мама) — Що ви відчуваєте, промовляючи слово мама?

— Підготуйте розповідь про свою матусю. — А кого ми ще називаємо матір’ю? (Матінку Божу, Батьківщину) Усі діти любовно звертаються до Богородиці — «Матінко Божа». І Батьківщину народ у віршах і піснях теж називає ненькою або матір’ю.

— Що ви відчуваєте, промовляючи слово батько? — Підготуйтесь до розповіді про батька. Цікавинка Скрізь по Україні знають слово тато. Закарпатці називають тата няньом. У деяких випадках уживаємо слово батько.

У багатьох місцевостях побутує ще слово отець. Тепер це слово вважають застарілим, а колись часто промовляли: «Шануй отця й матір своїх». Збереглося слово отець у значенні Бог, Отець Небесний. Головна наша молитва починається звертанням: «Отче наш…

». А ще це слово вживають як шанобливе звертання до священика: Отче, панотче. — Послухайте прислів’я і приказки. Поясніть, як ви їх розумієте. Маму ні купити, ані заслужити. • Яка хата, такий тин, який батько, такий син. • У кого є ненька, у того й голівка гладенька.

• Усе купиш, лиш маму і тата ніколи. • Шануй батька і неньку — буде тобі все гладенько.

2. Опрацювання матеріалу підручника (С. 53—54) — Є сім’ї, які ведуть свій сімейний календар. У ньому записуються всі радіс Ні та сумні події в житті кожного члена сім’ї. Народилася дитина — зроблено Про це запис. Потім записують день її хрещення, відмічають, коли вона впер Ше пішла у школу, коли закінчила її, коли одружилась. І так — до самої смерті. 3. Опрацювання матеріалу підручника (С. 55—56) Фізкул ьтхвилинка — Чи знаєте ви, що означає слово рідня, рід? Дідусь, бабуся, тітка, дядько Та їхні діти для тебе — рідня (рід). Рід — це одне чи ряд поколінь, які пішли від Одного предка: рід по маминій лінії, рід по батьковій лінії. Наші предки уявля Ли життя людей на землі, як велетенське дерево Роду. Ви, діти, на цьому дереві — зелені листочки, гілки — ваші тато й мама. Стовбур, що ближче до вас,— це дідусі й бабусі. А коріння — це прадіди і прабабусі. Завдання: розгорнути сімейний альбом і з фотографій змоделювати дерево роду. 4. Опрацювання матеріалу підручника (С. 51-53) N. Закріплення вивченого матеріалу — Продовжте речення: Моя мама… Мій тато… Бабуся — це мама… Дідусь — це тато… Прабабуся — це… Прадід— це… Бабуся — це мама… Дідусь — це тато… Прабабуся — це… Прадід —це… V. Підсумок уроку — Що цікавого дізнались на уроці? Що нове відкрили для себе? Що запровадите у своїй сім’ї? — У кого з вас дерево роду найміцніше, найгустіше? VI. Домашнє завдання 1) Опрацювати статтю підручника. 2) Підготувати невеличку розповідь «Традиції моєї родини». 38