Урок. Грамотний — видющий і на все тямущий

Мета: Уточнити й розширити уявлення учнів про значення знань у житті людини; обговорити правила для учнів; розвивати почуття відповідальності; виховувати у дітей бажання дотримуватись правил для учнів. Обладнання: Плакат з прислів’ями, текст української народної казки «розумна дівчинка», загадки. Хід уроку І. Перевірка знань учнів Бесіда. — Як називається наша держава? — Хто живе в Україні? — Як єдиним словом можна назвати всіх жителів нашої держави? — Яких видатних українців ви знаєте? Чим вони прославили нашу країну? II. Повідомлення теми заняття Читання вірша Анатолія Костецького.

Спитай у тата чи у мами, Які професії у них. Професій в світі є чимало, Сповна їх вистачить на всіх. Та є одна поміж професій, Якої вчаться всі в житті, Яка для кожного найперша, Якої вчитиметесь ви. Учитель, лікар чи геолог, Письменник, слюсар чи шахтар — Всі називають головною Одну професію — школяр! Бо всім відомо, що без школи, Без знань, що мусиш там набуть, Не станеш у житті ніколи Тим, ким в дитинстві мрієш буть.

— Які професії згадуються у вірші? — Яку професію називають головною? — Яке основне заняття кожного школяра? — Сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про значення знань у житті людини. III. Вивчення нового матеріалу 1. Прослуховування й обговорення української народної казки «розумна дівчинка».

Було двоє братів: один бідний, а другий багатий. Пожалів багатий брат бідного і подарував йому корову Через якийсь Час роздумав і велів бідному повернути корову. Бідний сказав, що не віддасть, бо діти вже звикли до молока. Багач Повів бідного до пана, щоб той їх розсудив. Пан каже: — Хто скаже, що найсолодше в світі, того корова.

Багач приніс панові мед. а бідний передав слова своєї доньки: «Найсолодше у світі — сон». Пан погодився зі словами розумної дівчинки і говорить до бідняка: — Ось тобі п’ятнадцять яєць, я хочу, щоб назавтра твоя розумниця їх висиділа і принесла курчат, тоді вже корова твоя. Дівчинка яйця взяла, засмажила, а татові каже: — Іди до пана і скажи, що курчата будуть, але хай він сьогодні поле виоре, посіє просо, завтра скосить, вимолотить, зробить пшоно, щоби курчата мали що їсти. Пан визнав, що йому не перемогти таку розумну дівчинку, і віддав корову бідному братові. 2. Читання прислів’їв та приказок, записаних на плакаті. • Голова без розуму, як ліхтарик без свічки.

• Ученому — світ, невченому — тьма. • Людина без розуму, як млин без води. • Чого Івась не навчиться, того Іван не буде знати. 3. Розповідь учителя. — У північних народів є просте і мудре висловлення: «Якщо подару вати людині одну рибину, вона буде ситою один день. Якщо подарувати дві, буде ситою два дні. Якщо ж навчити людину ловити рибу, вона буде сита все життя».

Так і в навчанні: корисно багато знати, а ще корисніше самому здобувати знання, гартувати свою волю, долати лінощі. Послухайте поради, як налаштувати себе на роботу на уроці. • На перерві слід підготуватися до наступного уроку. • Добери все, що потрібно для роботи. • На парті не повинно бути нічого зайвого. • Усі предмети слід розмістити на звичних місцях.

4. Гра-змагання «Хто швидше підготується до уроків мови (читання, математики)». Учитель ставить завдання: «Підготуйтесь до уроку читання». Учні швидко дістають з портфеля все необхідне. Перемагає той, хто швидко все по клав на парту.

5. Повторення правил для учнів. — Учень повинен не тільки успішно навчатись, він повинен ще й виконувати правила, встановлені для учня. Учні читають з дошки вірші, імітуючи рухи. Заходить вчитель — треба встати. Як він тобі дозволить — сядь.

Спитати хочеш — не гукай, А тільки руку піднімай. У школі парту бережи І на парті не пиши. Щоб урок пройшов не марно, Треба сісти рівно, гарно. І не стрекочи на уроках, Як папуга чи сорока. IV. Закріплення вивченого матеріалу 1. Обговорення й розв’язування ситуацій, вміщених у підручнику «Я і Україна» (С 8–9). 2. Розумова гімнастика.

Відгадування загадок. • Вчить читати й рахувати, І писати, і співати Всіх дітей довкола Наша люба… (школа). • Ось до класу всіх скликає Голосистий наш дзвінок, І ми радо поспішаєм Не в садок, а на… (урок). • Він нам, як мама, дорогий, Він хоче нас навчити Любити край чудовий свій. Це мудрий наш…

(учитель). V. Підсумок заняття — Послухайте вірш Ю. Федьковича, запам’ятайте побажання, висловлені у вірші, і намагайтесь виконувати їх у своїй навчальній діяльності.

Учітеся, діти любі, читайте, гадайте, Як та бджілка медок з квітки, розуму збирайте. Бо в мудрого й на камінні пшениця уродить, А дурному не вродить ніщо і в городі.

Бо в мудрого і кропива іде на ужиток, А в дурного і пшениця обернеться в збиток. VI. Домашнє завдання 1) Опрацювати статтю підручника. 2) Дібрати прислів’я та приказки про навчання, знання, розум. 3) За бажанням взяти невеличке інтерв’ю у батьків про те, як і де вони навчалися.