Мета: Виховувати на матеріалі казки бажання робити добро; роз- Крити роль перемоги добра над злом; формувати потребу уважного ставлення до ближнього, любові до нього. ОБЛАДНАННЯ: Дошка, хрестоматія, малюнки учнів. ХІД УРОКУ I. Перевірка Домашнього Завдання 1. Виразно прочитати уривок казки «Потерчата», де йдеться про Домовика. Переказати його. А яким є Домовик за народними уявленнями? 2. Знайти опис зовнішності Потерчат і виразно прочитати його.
Переказати зміст уривка. Оцінити вчинок Потерчат.
II. Повідомлення Теми І Мети Уроку III. Сприйняття Матеріалу 1. Ознайомлення зі змістом казки Василя Короліва-Старого «Хуха-Мо-ховинка». 2. Питання до учнів: • Образи яких фантастичних істот згадуються в казці? (Хухи лісові, пе-черниці, очеретянки, бур’янки, степовички, байрачні, левадні та Хо, зокрема Хо-Суковик, Лісовик.) • Про яку Хуху згадується у казці «Потерчата»?
(Левадну Хуху) • Якою Хухою є Моховинка? (Лісовою та ще й боровинкою, бо народилася і жила в бору, де і весь її рід.) 3. Слово вчителя про добро і зло в казці. Носії добра в казці — Хухи та Хо. Носій зла — дід, який спочатку зруйнував житло Моховинки, а потім зробив її кривою на все життя. Та Василь Королів-Старий розриває коло зла.
Коли дідові потрібна була допомога, Хуха-Моховинка забула свої образи і врятувала його та ще й покликала інших лісових істот. У казці «Хуха-Моховинка» Королева-Старого добро несуть фантастичні істоти, а зло — людина. У датчанина Г. Х. Андерсена в «Сніговій Королеві» добро несе дівчинка Герда (людина), а зло — фантастична істота — Снігова Королева. У француза Ш.
Перро в «Попелюшці» носіями добра і зла є люди — Попелюшка і Мачуха, а фантастична істота Фея на стороні добра — Попелюшки. 4. Слово вчителя про світлий, життєствердний погляд на світ Казка вчить нас любити і берегти природу, тварин, людей. Засуджує Тих людей, що незаконно рубають дерева, неуважно ставляться до тварин. Слід пам’ятати слова з Біблії про те, що на зло потрібно відповідати добром.
І тоді добро повернеться. Питання до учнів: Що таке Портрет? 5. Опис зовнішності Хухи-Моховинки. (Учні знаходять у тексті. ) «Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала мінливу вовничку, яка Враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховинка найчастіше була зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки. Але ж коли вона бігала по соснових старих глянцях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була вона блакитною, як вода, на піску — жовтою, як пісок, між кущами шипшини — рожевою, на вересі — фіалковою, на снігу ставала білою».
«Була вона й сама пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривало все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіалкову квіточку — “братики”. Та були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки».
«Хухи не можуть говорити, доки бувають невидимі. Вони тільки пищать, як мишки, або муркочуть, як котики. Сили вони також не мають, бо легенькі, як пушинка, а м’якенькі, як вата». • Як діти описували мамі Хуху?
(«…Щось таке, мов котик. Тільки то був не котик. Гарнесенький, м’якесенький. Мордочка, мов квіточка, а голосок, як у мишки».) • Як М. Коцюбинський у казці «Хо» описав Хо? («Мов туман той, сива борода його м’якими хвилями спада аж до ніг, черкається росяної трави. З-під білих кострубатих брів, з глибоких западин визирають добрі, лукаві очі».) IV. Осмислення Матеріалу Завдання до учнів: • З’ясувати, що таке гуманізм.
• Оцінити вчинки персонажів з позиції гуманізму. Хуха-Моховинка разом з іншими Хухами кличе лісника, коли дід Рубає дерево; кличе на допомогу людей, коли кізка потрапила в сітку; разом з іншими Хухами допомагає дідові, коли той потрапив у біду. Дід спочатку робив погані вчинки: зрубав дерево, зруйнував хатку Хухи-Моховинки, кинув сокирою, щоб убити Хуху, та тільки поранив їй ніжку. Але після того як Хухи врятували йому життя, дід змінив свою думку про цих істот і віднині розповідав людям про них тільки гарне. V. Домашнє Завдання 1. Виразно читати, переказувати та аналізувати казку «Хуха-Моховинка».
2. Намалювати Хуху-Моховинку.