З Етики в 5 класі на тему: «Як досягти успіху в спілкуванні?»

Вид заняття: діалогічне спілкування. Мета уроку: · Дидактична: навчити дітей застосовувати у своєму лексиконі доброзичливі звертання і частіше ними користуватись, пояснити, що слово не повинно розходитися зі справою. · Розвиваюча: розвивати тонке відчуття моменту, коли потрібно, і у якій ситуації вживати ті чи інші слова.

· Виховна: виховувати доброзичливе, поважне ставлення до інших. Міжпредметні зв’язки: Література. Засоби наочності (обладнання): дошка, книги, зошити, крейда, ноутбук, висловлювання.

План уроку І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань. ІІІ. Вступна частина.

ІV. Основна частина. V.

Заключна частина. VI. Повідомлення домашнього завдання. Хід уроку.

ІІ. Вправа «Мікрофон».Опитування: 1. Що ми вивчили на минулому уроці?

2. Навіщо нам треба удосконалюватись, і чи треба взагалі? 3.

Чи потрібні сучасній людині правила етикету? 4. Чи обмежує етикет наші свободи? 5. На яких правилах заснований сучасний етикет? ІІІ.

Учитель: Давайте перевіримо, чи часто ми використовуємо звертання «Будьте ласкаві…», «Будьте люб’язні…», «Вибачте, будь-ласка… » тощо. Запишіть будь-ласка в зошит: 1. Скільки разів на день, кому і для чого ви сказали спасибі? 2.

Скільки разів і для чого ви сказали «Будь ласка»? 3. А на скільки важливі ці слова?

Ось послухайте діалог п’ятикласників: — Дай олівець. — На. — Не то, дай червоний. — На.

— Тепер дай коричневий. Що, не бачиш, червоний мені вже не потрібний. — … Як ви гадаєте, чому дитина не отримала відповіді? (діти мають дійти висновку, що подібне звертання образливе, і ставить у принизливе становище). Давайте розіграємо цю сценку. Щоб ви в ній змінили? – діти розігрують діалог.

Так вам подобається більше? А чому?

Навіщо ви використовуєте слова «спасибі» та «будь ласка»? Прослухайте будь ласка оповідання Миколи Колцуняка «Насмішливе слово». Як ви вважаєте, чому рана від глузливого слова ніколи не загоїться? – міркування учнів і висловлювання. Діти мають дійти висновку, що слово несе як добро людині, так і зло. А чи достатньо знати ввічливі слова й у потрібний момент їх уживати?

Для того, щоб відповісти на це питання, розглянемо малюнок на стр. 128, а потім відповімо на питання. Чому ж у даній ситуації неправильно витлумачене слово допомогло уникнути конфлікту? – висловлювання учнів. Мудреці, що мають життєвий досвід, радять: «Проковтни зле слово! » Як ви розумієте пораду мудреців? Але дівчинка, діалог якої з бабусею я вам зараз зачитаю, не вживає злих слів: — Ба!

Обідати! І скоріше!

Хліба! Ба! Неси компот! Ложку дай! Усе! Мене немає!!!

Чи можна це назвати діалогом? Як почуває себе бабуся в цей момент? Але ж дівчинка не промовляла брутальних слів? Давайте виправимо ситуацію.

Розіграємо сценку. Скажіть, будь ласка, коли спілкування приносить задоволення: тоді, коли ви вживаєте в спілкуванні ввічливі слова чи коли до вас звертаються, використовуючи в мові ввічливі слова? (кульмінація етичного діалогу).

Я пропоную вам прочитати вірш «Балакуни» і «Вовки» та відповісти на питання: Чому не поважають пустобрехів і брехунів? V. Урок закінчується тим, що учні, працюючи в групах, складають правила ввічливого спілкування так, щоб три з них формулювалися заперечними реченнями, три стверджувальними (стр. 133).

VI. Вдома учні складають казку про те, як брехлива сорока стала найправдивішим птахом у лісі.