Засоби зв'язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Текст»

Мета: поглибити знання учнів про структуру тексту; продемонструвати засоби зв’язку речень у тексті; формувати вміння аналізувати структуру тексту; учити складати текст, дотримуючись його структури; систематизувати й узагальнити знання про текст; розвивати увагу учнів, виховувати інтерес до спостережень у природі. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II.

Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 107) Перевірка — індивідуальне опитування. — Якого типу цей текст? Доведіть. — Які ще види текстів ви знаєте? Розкажіть про їх характерні особливості.

2. Словниковий диктант Виразно, диктант, читання, олень, ведмідь, телевізор, заєць, червоний.

Перевірка — взаємоперевірка за зразком на дошці. 3. Бесіда (вправа 110) — Прослухайте вірш.

Визначте вид цього тексту. — Чи зрозуміло вам, що означають слова хліб росте?

— Що означає у цьому тексті слово хліб? — Отже, одне й те саме слово може називати різні предмети. А ми сьогодні дізнаємося, як уникнути повторів одного й того самого слова і як їх усувати, якщо вони виникли.

Також будемо вчитися зв’язувати речення в тексті так, щоб зробити його грамотним і виразним. Крім цього, закріпимо свої знання про текст. III. Робота над вивченням нового матеріалу 1. Пошукова робота (вправа 108) — Як же зв’язуються речення в тексті? — Зараз ви повправляєтесь у доборі слів, які можуть зв’язувати Речення в тексті. 2.

Самостійна робота (вправа 109) Перевірка — індивідуальне опитування. — Для чого необхідно замінювати слова в тексті близькими за зна Ченням?

{Для того щоб уникнути повторів, щоб текст був грамотним.) 3. Фізкультхвилинка IV. Закріплення та систематизація знань та умінь учнів 1. Колективна робота (вправа 112) — Знайдіть зачин цього тексту. — А де його кінцівка? — Як називається частина тексту, яка розташована між зачином і кінцівкою?

— Як дібрати заголовок до тексту? 2. Самостійна робота (вправа 113) Перевірка — індивідуальне опитування. Звернути увагу дітей на вимову й написання слів лащиться і подивіться. 3. Робота в парах. «Заповни пропуски» (вправа 114) Перевірка — фронтальне опитування пар.

Після опитування можна запропонувати парам скласти питання для інших пар за цими самими реченнями. V. Підсумок уроку 1. Бесіда — Із якими основними поняттями ми ознайомились у темі «Текст»? — Що таке тема тексту?

А мета? — Розташуйте частини тексту в правильному порядку. Кінцівка, зачин, основна частина тексту. — Як зв’язуються речення в тексті? — А що ми вчилися робити сьогодні на уроці?

2. Підготовка до виконання домашнього завдання (вправа 115) — Усі ці знання та вміння ви ще раз закріпите у ході виконання домашньої вправи. Прочитайте завдання. — Що ви запишете у зошит? — А яке завдання виконаєте усно? VI. Домашнє завдання Вправа 115.